MENU ZAMKNIJ

Centrum Kultury w Pontault-Combault k. Paryża

projekt: 2005    /    realizacja: 2009    /    klient: City of Pontault Combault    /    lokalizacja: Pontault Combault, France

powierzchnia: 3 140 m² (budynki)    /    koszt: 6 804 594 € netto

projektanci: archi5 + a5architekci    /    projekty branżowe: Ingérop    /    fot: Thomas Jorion

nagrody:  Zwycięzca konkursu – październik 2005

 

PROGRAM: Kompleks kulturalny, teatr (350 miejsc), przestrzenie wystawiennicze, studia muzyczne, mediateka, centrum administracyjne.

Ten projekt to centrum kultury, które obejmuje wiele funkcji. Znajduje się w Pontault Combault, średniej wielkości mieście, około 30 km od centrum regionu paryskiego. W skład centrum kultury wchodzą: teatr/audytorium, mediateka, studia muzyczne i sale wystawowe. To miejsce zdominowane jest przez domy mieszkalne wpisane w teren o zmiennej wysokości.  Na tym skomplikowanej działce nasz projekt ma  podkreślić swoją publiczną tożsamość za pomocą silnego wizerunku, przy jednoczesnym poszanowaniu skali otaczających budynków i domów, z których większość ma jedno lub dwa piętra. Każdy aspekt programu ma inne wymagania pod względem objętości. Budynek musi być jednak spójny i niepowtarzalny. Kształt projektu jest wynikiem uporządkowania tych różnych kubatur w powiązaniu ze skalą sąsiednich budynków. Echo z krętymi ścieżkami kościoła pozwala na powstanie hojnej przestrzeni publicznej. Przezroczyste fasady są jakby przedłużeniem przestrzeni publicznej w obrębie centrum kultury. W nocy światła wydobywające się z tych otworów nadają centrum kultury elegancką tożsamość. Lokalne usługi i wejścia techniczne znajdują się z tyłu budynku, niewidoczne dla zwiedzających, ale dobrze zorganizowane pod kątem dostarczania produktów technicznych. Przestrzenie wewnętrzne budynku są zaaranżowane i pomalowane na biało. Meble są kolorowe i ożywiają to harmonijne i jasne wnętrze. W przestrzeniach wystawienniczych ściany i podłogi pozwalają na wiele zastosowań. Teatr/audytorium jest znacznie ciemniejsze w jednolitym niebieskim kolorze.