MENU ZAMKNIJ

Centrum Badawczo-Rozwojowe

.

Centrum Badawczo Rozwojowe PID zagospodarowało zdewastowany teren w gminie Mińsk Mazowiecki w rejonie wjazdu od strony Warszawy. Lokalizacja obiektu na działce nie jest przypadkowa – w przyszłości umożliwi budowę bliźniaczej konstrukcji od południowo-zachodniej strony. Na budynek składa się głównie hala o powierzchni 1 425 m² przeznaczona na produkcję urządzeń skanujących promieniami RTG oraz przylegająca do niej dwukondygnacyjna część biurowo-socjalna o powierzchni 410 m². Minimalistycznie ukształtowana bryła hali kryje w sobie różne geometrie dachu, urządzenia techniczne oraz panele fotowoltaiczne.

W przypadku budownictwa przemysłowego na pierwszym miejscu stoi opłacalność ekonomiczna. Podstawowym wyzwaniem projektowym stało się więc połączenie dobrego efektu estetycznego z rozwiązaniami optymalnymi kosztowo podczas realizacji i eksploatacji. Architektom zależało, żeby mimo ograniczeń finansowych i funkcjonalnych, stworzyć przyjazne miejsce pracy o wysokiej jakości architektury, z dbałością o detale.

Efekt trójwymiarowej faktury elewacji uzyskano poprzez wykorzystanie standardowych płyt warstwowych Kingspan, najczęściej stosowanych jako pokrycia dachowe. Wymiary obiektu oraz otworów w elewacjach rozliczono w modułach zastosowanej blachy. Udało się również stworzyć indywidualne detale, jak na przykład harmonijkową bramę wjazdową scaloną z elewacją dzięki wykończeniu tą samą blachą Kingspan. Użycie droższego materiału – lameli aluminiowych Cortizo – zostało ograniczone do strefy wejścia. Stolarka PCV została zaprojektowana w formie modułów umożliwiających wypełnienie otworów o wysokości ponad 7m.

Zaprojektowano dach o izolacyjności termicznej przewyższającej obowiązujące wymogi, dzięki czemu przy niewielkiej różnicy w cenie podczas budowy, znacząco zminimalizowano straty ciepła podczas eksploatacji.

Projekt wnętrz części biurowej opiera się na wykorzystaniu potencjału industrialnego i surowego charakteru obiektu w zestawieniu z wyposażeniem kontrastującym kolorystycznie. Pomieszczenia socjalne zaprojektowano z wykorzystaniem niedrogich materiałów wykończeniowych, dbając jednocześnie o oryginalny efekt estetyczny.

Aranżacja przestrzeni produkcyjnej została potraktowana z równą dbałością, jak projektowanie wnętrz części biurowej. Czytelny układ modułów hali wyznaczają antracytowe blachownice na tle białych ścian i dachu, uzupełnione rytmicznym oświetleniem. Ważnym aspektem podczas tworzenia koncepcji było powiązanie przestrzenne strefy biurowo-administracyjnej ze strefą produkcyjno-badawczą – tak by zatarł się tradycyjny podział między pracownikami fizycznymi i biurowymi a zespół CBR’u stanowił jedność.

Przestrzeń produkcji charakteryzuje się dobrym oświetleniem naturalnym z możliwością jego regulacji przy pomocy mechanicznych żaluzji. Do dyspozycji jest suwnica o udźwigu 10t a wyposażenie hali zasilono we wszelkie potrzebne instalacje poprzez sieć kanałów ukrytych w posadzce. Stolarka dzieląca halę od pomieszczeń biurowych ma podniesioną izolacyjność akustyczną a jednocześnie najgłośniejsze prace produkcyjne odbywają się w tylnej części hali oddzielonej dodatkową ścianą z płyt warstwowych.

 

projekt: 2018    /    realizacja: 2021   /    klient: PID Polska Sp. z o. o    /    lokalizacja: Stojadła, Mińsk Mazowiecki, Polska

powierzchnia: 1 835 m²  /   projekt: A5 Architekci (koncepcja, PB, PW i nadzór autorski), współpraca: Archvision (PB),

 fot: J. Wroniszewski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wnętrza biurowe CBR