MENU ZAMKNIJ

Biurowiec Poleczki 32

Budynek zajmuje trójkątną działkę na styku ulic Poleczki i Wyczółki w południowej części Warszawy. Szukając sposobu na pełne wykorzystanie potencjału lokalizacji – sąsiedztwa Toru Wyścigów Konnych Służewiec oraz  alei jesionów – zaproponowaliśmy otwarcie kompozycyjne i funkcjonalne budynku na kameralną uliczkę od strony północnej.

Usytuowanie wejścia, niejako z tyłu obiektu, jest rozwiązaniem nieoczywistym, ale pozwala użytkownikom na komfort obcowania z przyrodą w zurbanizowanym krajobrazie. Od intensywnego ruchu ulicy Poleczki oraz jej urbanistycznego chaosu budynek odcina się masywnymi elewacjami o prostym podziale z wąskimi otworami okien. Materiałem elewacyjnym są tam płyty włókno-cementowe w dwóch kolorach – piaskowca i antracytu (glify okien).

Ze względu na wspomniane otwarcie na unikalną w mieście naturę zastosowaliśmy elewację z polerowanego aluminium stapiającą obiekt z parkowym krajobrazem. Materiał ma diametralnie inny wygląd, niż szkło refleksyjne na znanych powszechnie lustrzanych elewacjach a uzyskany efekt jest taki, jak założyliśmy: wiekowe jesiony odbijają się w uskokach fasady tworząc wrażenie wszechobecności natury. „Zielona elewacja” budynku nieustannie żyje zmiennością pogody oraz cyklem pór roku.

Otwarcie obiektu na cichą i piękną stronę północną jest czytelne również na rzutach, gdzie widać hol windowy rozszerzający się w tym kierunku oraz szerokie okna dające użytkownikom namacalny wręcz kontakt z drzewami rosnącymi tuż za granicą działki.

Problemem działki był hałas drogowy i lotniczy, którego redukcję osiągnęliśmy stosując stolarkę aluminiową dobraną indywidualnie dla każdej z elewacji. Projekt lustrzanej elewacji poprzedzony zaś został konsultacjami pod kątem potencjalnego zagrożenia dla ptaków. Projektanci i użytkownicy z Niemiec, Szwajcarii oraz Irlandii potwierdzili, że ten materiał nie myli zwierząt, które – podobnie jak ludzie – wpadają  na szyby ale nie na lustra. Znalazło to potwierdzenie podczas eksploatacji.


Budynek ma funkcję biurowo-usługową i na czterech kondygnacjach nadziemnych oferuje 3 337 m2 powierzchni najmu klasy A. 75 miejsc parkingowych zapewnione zostało na jednej kondygnacji podziemnej oraz na terenie.

Powierzchnia usługowa dostępna z poziomu chodnika zlokalizowana jest na parterze od strony ul. Poleczki. Przestrzenie biurowe, na które można dostać się zarówno wygodnymi schodami, jak i pojemną windą, oferują maksymalną elastyczność aranżacji dzięki optymalnej siatce konstrukcyjnej, podziałowi elewacji w module 135cm, efektywnemu naturalnemu oświetleniu oraz podniesionym podłogom z okablowaniem i systemami IT. Najlepszy komfort użytkownikom zapewnia system HVAC oparty na pompie ciepła VRV i powiązany z BMS. Dopływ światła i energii słonecznej regulowany jest automatycznymi żaluzjami zewnętrznymi.

Budynek ma czytelny rzut, umożliwiający użytkownikom bezproblemowe zorientowanie się w przestrzeni i dotarcie do celu – także osobom niepełnosprawnym. Do ich dyspozycji są też dwie windy oraz toalety na wszystkich piętrach.

Obiekt charakteryzuje się wszystkimi parametrami uznanymi za konieczne dla obiektu klasy A. Szczególna uwaga zwrócona została na bilans energetyczny oraz na przygotowanie instalacji elektrycznej na przyszłe potrzeby szybkiego ładowania dużej ilości samochodów z napędem elektrycznym.

 realizacja: 2022    /    inwestor: PID Polska    /    lokalizacja: ul. Poleczki 32, Warszawa

powierzchnia netto: 4 900 m²   /   powierzchnia wynajmowalna: 3 337 m²   / współczynnik budynkowy: 4,8%

 

     projekt architektoniczny: A5 ARCHITEKCI – Magdalena Wroniszewska, Jakub Wroniszewski, Thomas Dryjski, Piotr Waga,

Anna Zagorec, Otto Kus, Ewa Rosińska, Eleonora Quinzi    /   projekt konstrukcji: Pracownia DM – Dionizy Mróz

projekty instalacji:  SINAP – Robert Dałek, Grzegorz Nabiałek    /   projekt zieleni: MAM Architekci – Ewa Potapow

ochrona ppoż.: PROTECT – Lesław Dec  /    inwestor zastępczy: APP    /   generalny wykonawca: FineTech Construction   

elewacja: ALUCOBOND NaturAL Reflect + EQUITONE Tectiva TE10   /   wykonawca elewacji: ARTRYS Projekt

fot.: PID Polska + A5 ARCHITEKCI